Jutarnji list: Aleksandar Vučić adut Hrvata u BiH

To je za Jutarnji list rekla neimenovana osoba za koju taj zagrebački dnevnik tvrdi da je već mjesecima snažno angažovana u odnosima između Hrvatske i BiH.

Na pitanje da li misli da bi Vučić mogao da pomogne u traženju dugotrajnog rješavanja situacije u BiH, Jutarnji navodi da je od neimenovanog sagovornika dobio potvrdan odgovor i “prilično iscrpnu analizu”.

List na osnovu toga zaključuje da nije riječ o izdvojenom razmišljanju, nego o ozbiljno pripremanoj ideji.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Kako navodi Jutarnji, još se ne zna jesu li o tome već preduzeti kontakti s Beogradom ili tek treba da budu.

Hrvatska, precizira neimenovani sagovornik, želi BiH kao suverenu državu s tri ravnopravna naroda.

“Rekli smo bez fige u džepu, da ćemo takvoj BiH pomoći u približavanju EU i NATO-u, između ostalog jer je interes Hrvatske da bude stabilna država s kojom imamo dugačku granicu. Ali već prilično dugo u BiH se smanjuju prava hrvatskog naroda, drugi biraju predstavnika Hrvata u Predsjedništvu i svjedočimo trendu koji nije prihvatljiv”, naveo je izvor lista.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Zbog toga je, dodao je, Hrvatska, poslije 15 ili 16 godina, odlučila da vodi ozbiljnu i sistemsku politiku prema BiH, što nekima ne odgovara.

Posljedica je, ističe, ovo podizanje optužnica, koje predstavlja klasičnu manipulaciju.

“Bakir Izetbegović želi da sve ostane kao što je bilo, i podignute su optužnice kako bi one postale predmet razgovora, a ne ono glavno, kako urediti BiH kao demokratsku državu”, ocjenjuje izvor Jutarnjeg.

Kao što je poznato, dodao je, ministar spoljnih poslova Davor Ivo Štir ovih je dana izjavio da se hrvatske vlasti konsultuju sa NATO-om i EU u vezi sa optužnicama protiv bivših pripadnika HVO-a.

Sagovornik Jutarnjeg kaže da očekuje i mnogo veću angažovanost SAD poslije formiranja nove predsjedničke administracije, ali i Srbije.

Prema njegovu mišljenju, za razliku od Milorada Dodika, lidera Republike Srpske, Aleksandar Vučić nije zainteresovan za podjelu BiH.

“Vučić je svjestan da međunarodna zajednica ne dopušta podjelu BiH, a i kada bi dozvolila, Dodik bi se brzo pretvorio u problem jer bi stekao status ujedinitelja srpskih teritorija”, naglašava izvor Jutarnjeg.

“Nemojte zaboraviti da je Srbija supotpisnica Dejtonskog sporazuma, što znači da ima pravo i obavezu da pridonosi miru i izgradnji BiH. Uz to, Vučiću na duži rok ne odgovara ni sadašnja situacija u kojoj se marginalizuju Hrvati, jer nastaju dva entiteta – srpski i bošnjački – koji su u stanju neprekidnih tenzija. A tenzije u svakom trenutku mogu buknuti u sukob. Zato je i Srbiji interes da Hrvati budu ravnopravni sa Srbima i Bošnjacima i na taj način pridonesu balansu”, naveo je sagovornik Jutarnjeg.

Najzad, ističe, Hrvatska i Srbija, odnosno Kolinda Grabar Kitarović i Aleksandar Vučić prije nekoliko mjeseci potpisali su Subotičku deklaraciju, koja predstavlja temelj rješavanja problema među našim državama”, objasnio je taj državni zvaničnik.

Iako se zasad radi pre o razmatranju varijanti nego konkretnoj inicijativi, ideja da bi Vučić mogao da postane adut Hrvata u BiH donedavno je bila nezamisliva, a sada je u opticaju u visokim diplomatskim i političkim krugovima, zaključuje Jutarnji.

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije