Kako bi to bilo moguće, morali su ga podvrgnuti zahvatu u kojem su nervima upravljali njegovim rukama i tako zadali nove zadatke za robotsku ruku na koju će se spojiti. 

Nakon što su to objavili, naučnici su bilježili reakcije njegovog mozga za svaki mišić koji je pokušao da se pomjeri i tada su mu dali da na temelju tih mjerenja upravlja virtuelnim rukama. Kako je bez svojih ruku ostao u ramenima, morali su da dizajniraju zglob za njegov torzo na koji će spojiti ruke. 

Sve te pripreme pokazale su se korisnim, jer je Les Ban ispao fenomenalan ispitanik. U samo 10 dana treninga već je mogao mislima i rukama da prebaci šoljice s jedne na drugu policu. 

"Očekivali smo da će biti uspješniji u odnosu na klasične sisteme, ali brzina s kojom je naučio da upravlja rukama i opseg pokreta koji je usvojio u tako kratkom roku su bili daleko iznad toga. Ono što je bilo nevjerovatno i dodatno uspjeh za nas je to što je Les mogao da kontroliše pokrete obje ruke u isto vrijeme, što je prvi takav poduhvat", kaže Kortni Moran, koja je radila na istraživanju. 

Les robotske ruke trenutno smije da koristi samo u laboratoriji, ali naučnici rade na razvoju ruku koje će moći koristiti u svakodnevnom životu. 

"Nadam se da ću jednom i ja moći da ubacujem kovanice u automat za sokove i uzmem svoj sok", rekao je Les, koji se raduje običnim stvarima o kojima ljudi ni ne razmišljaju, prenosi Engadget.