24.03.2020
Деск / ЗА БУКУ ИЗ АУСТРИЈЕ: Записи из тиролског карантина
Тирол је све проблематичнији по броју потврђених случајева заразе, па је потпуно одсјечен од остатка Аустрије. Сад смо колективно стрпани у карантин, тј. не можемо изаћи мјеста (града, села) у којем живимо, осим ако не морамо на посао у сусједно...
15.01.2020
СЈЕЋАЊЕ / Диана Будисављевић: Пред носом режиму, за хиљаде живота
У ноћи између 21. и 22. априла 1945. године, преживјели затвореници Јасеновца, најужаснијег логора смрти који је постојао током Другог свјетског рата, одлучили су се на пробој јер је било јасно да их чека нож или метак.
29.08.2013
/ Комад земље за Митра и Мурата
Стојим пред крстом и вадим кутију са груменом земље донесене из Босне, да оставим Митру и Мурату, а с њима и свим њиховим земљацима који горе леже, да испуним обећање дато прије годину дана.
20.06.2013
/ У потрази за Сретеном Стојановићем
Сјећам се првог уласка у ту кућу, у једној улици у Београду. Изгледало је као пут кроз вријеме, у неко друго доба, али истовремено у неку другу димензију. То није био улазак на обична врата, него пролазак кроз портал у други свијет.
06.12.2013
18 Јули 1918 – 5 Децембар 2013 / Има једна земља...
А Босна и Херцеговина, та неизмјерно дивна и исто толико језива земља? Она умјесто неког њеног Нелсона Манделе има море. Примитивизма.
22.04.2017
СЈЕЋАЊЕ / Диана Будисављевић: Пред носом режиму, за хиљаде живота
Током Акције Диане Будисављевић (тако се звао подухват), водила се детаљна картотека са свим доступним подацима о дјеци која су изведена из логора.
22.04.2012
СЈЕЋАЊЕ / Диана Будисављевић : Пред носом режиму, за хиљаде живота
Током Акције Диане Будисављевић (тако се звао подухват), водила се детаљна картотека са свим доступним подацима о дјеци која су изведена из логора.
17.02.2013
/ Култура још није умрла, а кад ће, не знамо
Она прича „каква култура кад народ нема хљеба да једе“ уопште не пије воду, јер народ нема да једе баш зато што су на власти и по свим одговорним позицијама углавном људи којима је култура у свој својој ширини посљедња рупа на свирали...
27.01.2020
Холокауст / Оркестар у Аушвицу: Свирати за голи живот
Кад је тог 27. јануара 1945. руска војска ушла међу бараке логора смрти, Аушвиц-Биркенау код пољског градића Освјенцима чије је њемачко име било Аушвиц, није било ријечи да се опише оно што су војници нашли.
12.01.2013
ЖИВОТ И ДЈЕЛО / Одлазак Рите Леви Монталчини, једне велике жене
Потпуно незапажено на нашим просторима прошла је вијест о смрти др Рите Леви Монталчини, неуролога, добитнице Нобелове награде за медицину и доживотне сенаторке Италијанске Републике. Није ју запао ни стубац, просто није било мјеста од разних глупости којима нас свакодневно гађају. А Рита, како је тражила да ју ословљавају, отишла је достојанствено, у 104. години, као најстарији Нобеловац и неко ко је до посљедњег био активан и у науци и у Сенату Републике.