Бразил као инспирација: Олимпијске игре у Рију свечано затворене, нестварна најава Токија

На стадиону Марацана у Рио де Јанеиру свечано су затворене 31. Олимпијске игре које су се по први пут одржале у Јужној Америци. Упркос бројним упитницима изнад Бразила, а који су се огледали од потенцијалних инцидената незадовољног бразилског народа до Зика вируса, јужноамеричка земља може бити изузетно задовољна са оним што је послала свијету. И свијет може бити задовољан са оним што се збивало у Бразилу.

klix.ba / 22. август 2016

Киша није омела церемонију затварања Олимпијских игара у Рио де Јанеиру, а Марацана је на прелијеп начин заокужила све оно што се дешавало од 5. августа у Бразилу. Различите изведбе волонтера и плесача, плес свих олимпијаца који су остали на церемонији те подсјећање на најзначајније моменте Олимпијских игара приказани су на терену култне Марацане. Одсвиране су химне Бразила, олимпијских игара и Грчке, као што је обичај. Затим је интонирана химна Јапана.

А онда је на репертоар стигла најава Олимпијских игара које ће се 2020. године одржавати у Токију. Сва чуда модерне технологије која изгледа као анимирани филм у стварном животу, ако се то икако може описати на прави начин и ако је то опис који има смисао. На екрану је приказан траилер Олимпијских игара у Јапану на којем се појавио Супер Марио. Потом је приказана Земља те Јапан и Бразил на њеним различитим странама. Затим је Марио прошао кроз језгро Земље и из Јапана се појавио у Бразилу. У том тренутку, на стадиону је из зелене цијеви, баш као на игрици Марио, изашао Премијер Јапана Схинзō Абе са црвеном капом на глави и црвеном лоптом у рукама. Спектакл у најави. Царлос Артхур Нузман, предсједник организацијског комитета Олимпијских игара у Рио де Јанеиру у страственм обраћању казао је да је направљен велики успјех. "Оборено 27 свјетских рекорда и 91 олимпијски рекорд" "Оборено је 27 свјетских рекорда и 91 олимпијски рекорд. Када смо добили Игре, рекао сам да ће Рио направити хисторију. Рио је донио хисторију. Сретно Токио. Организирали смо најважнији догађај на свијету. Ово је магично мјесто. Ово је био огроман изазов, али изазов са огромним успјехом. Поносан сам на град, моју земљу и моје људе. Сви Бразилци су олимпијски хероји. Ви сте златна медаља свих људи на свијету", казао је Нузман. Предсједник Међународног олимпијског комитета Тхомас Бацх затворио је Олимпијске игре у Бразилу. "Током посљедњих 16 дана уједињени Бразил је инспирисао свијет. Имате много разлога да будете поносни. Показали сте да су различитости богатство за све. Ове Олимпијске игре су славље за различитости. Хвала тиму избјеглица који је симбол наде за милионе избјеглица широм свијета. Бит ћемо на вашој страни и након Олимпијских игара", казао је Бацх те поручио Бразилцима да ће хисторија причати о овоме и додао: Дошли смо као гости, долазимо као ваши пријатељи. Остат ћете у нашим срцима заувијек." На Олимпијске игре потрошено је 11,5 милијарди америчких долара, а од 5. до 21. августа наступила су11.303 такмичара и подијељено је 306 медаља.  Два имена која се истичу у први план када су у питању Олимпијске игре у Бразилу су Мицхаел Пхелпс из Сједињених Америчких Држава и Усаин Болт из Јамајке. Један је најбржи пливач икада, а други најбржи човјек свих времена. Обојица су објавила опроштаје од наступа на олимпијским играма, а Пхелпс је објавио и опроштај од пливања. Пхелпс и Болт за сва времена Пхелпс је са нових пет златних и једном сребреном медаљом скупио укупно 28 медаља на четири олимпијске игре (Атина 2004, Пекинг 2008, Лондон 2012 и Рио де Јанеиро 2016), а наступио је и у Сднеју 2000. године. Пхелпс укупно има 23 олимпијска злата по чему је апсолутни рекордер у хисторији олимпијских игара. Девет од девет златних медаља за Усаина Болта (Фото: ЕПА) Болт је са три златне медаље (100 м, 200 м, 4100 м) стигао до бројке од максималних девет златних медаља на посљедње три олимпијске игре (надамо се да једна неће бити одузета). У све три дисциплине је рекордер. Јамајчанин је спортски и атлетски уникат. Истакао се и Мо Фарах који је под заставом Велике Британије одбранио злата у дисциплинама 5.000 и 10.000 метара освојена у Лондону прије четири године. Посебно је била упечатљива његова утрка на 10.000 метара када је у једном тренутку пао, али је наставио и на крају славио. Мицхаел Пхелпс се опростио од пливања са 28 освојених олимпијских медаља (Фото: ЕПА) Феноменалан резултат направио је аде Ван Ниекерк из Јужне Африке који је освојио злато у утрци на 400 метара оборивши рекорд великог Мицхаела Јохнсона. Ван Ниекерк је утрку завршио с временом 43.03 секунди и поставио нови свјетски рекорд. Претходни рекорд који је од 1999. године чувао Јохнсон износио је 43,18 секунди. На Олимпијским играма у Рио де Јанеиру дебитовали су Косово, Јужни Судан и тим избјеглица. Косово ће посебно памтити учешће јер је Мајлина Келменди освојила злато у јудоу у категорији до 52 кг.  Голф и рагби 7 су два нова спорта од укупно 28 спортова које смо пратили на Олимпијским играма. Управо је имплементација рагбија 7 донијела прву медаљу за Фиџи и то златну што је изазвало делиријум у земљи са мање од милион становника. Прву медаљу у хисторији освојио је и Јордан, такођер златну. Медаљу је донио Ахмад Абугхаусх у таекандоу до 68 кг. У женској конкуренцији истакле су се Елаине Тхомпсон, која је Јамајци донијела злато у утркама на 100 и 200 метара, тенисерка Моница Пуиг, која је сензационално освојила златну медаљу у женском синглу и тако освојила прво олимпијско злато у хисторији Порторика те при том постала прва жена са освојеном олимпијском медаљом у хисторији своје земље, и Сара Колак, 21-годишња Хрватица која је направила велику сензацију освојивши злато у бацању копља. Фудбал, кошарка, рукомет и тенис Злато у фудбалу освојио је Бразил који је након пенала у финалу савладао Нјемачку. То је прво олимпијско злато у фудбалу за Бразил. Бронза је припала Нигерији која је била боља од Хондураса.  У женској категорији злато су освојиле Нијемице, сребро Швеђанке, а брозну Канађанке које су поразиле екипу бразилске репрезентације. Своје 15. олимпијско злато у кошарци освојили су Американци који су убједљиво савладали Србију. Бронза је припала Шпанији која је била боља од Литваније. Код жена злато је отишло за САД, Шпанији је припало сребро док је Србија освојила бронзу и уједно прву олимпијску медаљу у женској кошарци. Интересантно, исте три земље заузеле су прва три мјеста и у мушкој и у женкој конкуренцији у кошарци. Рукометно злато припало је Данцима којима је то прво олимпијско злато у овом спорту. Сребро су освојили браниоци титуле Французи, док је бронза припала европским првацима Нијемцима који су били бољи од Пољске. Када је ријеч о женама, ту је злато отишло у Русију, сребро у Француску, а бронза у Норвешку која је поразила Холандију Рекорд у тенису поставио је Британцу Анд Мурра одбраном титуле олимпијског побједника из Лондона. Сребро је припало Аргентинцу Јуан Мартину дел Потру, а бронза Кеију Нисхикорију из Јапана који је побиједио шпанског тенисера Рафаела Надала. Овдје је највеће изненађење приредио Дел Потро који је на путу ка финалу избацио сјајног Новака Ђоковића у 1. колу и Надала у полуфиналу. Рекордан број медаља за Србију и Хрватску, БиХ и даље без медаље Са седам златних, шест сребрених и шест броназих медаља Бразил је забиљежио свој најбољи резултат у хисторији, а имао је и највише представника у својој хисторији. Чак 465 такмичара представило је Бразил за разлику од 259 такмичара у Лондону и 277 у Пекингу. Од земаља у регији Србија (2 златне, 4 сребрене и 2 бронзане) и Хрватска (5 златних, 3 сребрене и 2 бронзане) су оствариле рекорд освојивши осам, односно 10 медаља. Хрватска је по броју златних медаља на сјајном 17. мјесту. Словенија (1 златну, 2 сребрене и 1 бронзану) је освојила четири медаље. Косово је освојило једно злато, док су Црна Гора, Албанија и Македонија остале без медаља, као и Босна и Херцеговина. Од наведених земаља регије само БиХ и Албанија никада нису освојиле медаљу. Фото: ЕПА На Олимпијским играма у Рио де Јанеиру Босна и Херцеговина имала је рекордних 11 такмичара. БиХ су представљали Амел Тука (утрка на 800 метара, полуфинале), Хамза Алић (бацање кугле, 26. мјесто у квалификацијама), Кемал Мешић (бацање кугле, 30. мјесто у квалификацијама), Месуд Пезер (бацање кугле, 24. мјесто у квалификацијама), Луциа Кимани (маратон, 116. мјесто), Дамир Джумхур (тенис, 1. коло), Мирза Башић (тенис, 1. коло), Лариса Церић (јудо, осмина финала), Татјана Ђекановић (стрељаштво, 35. мјесто), Амина Кајтаз (пливање, 36. мјесто) и Михајло Чепркало (пливање, 37. мјесто). Укупно 87 земаља освојило медаље Највише медаља освојили су Американци (121), затим слиједе Кина (70), Велика Британија (67), Русија (56) те Нјемачка (42) и Француска (42). Гледајући само златне медаље поредак је мало другачији - САД (46), В. Британија (27), Кина (26), Русија (19) и Нјемачка (17). Укупно је 87 земаља освојило барем једну медаљу. Поредак земаља по броју златних медаља: