"Никада у повијести јавног здравства се имунитет крда није користио као стратегија одговора на епидемију, а још мање на пандемију. То је знанствено и етички проблематично", изјавио је генерални директор Свјетске здравствене организације Тедрос Адханом Гхебреyесус на конференцији за новинаре.
"Слободно пустити опасан вирус, који не разумијемо у потпуности, супротно је етици. То није опција", инзистирао је.
У пандемији новог коронавируса умрло је више од милијун обољелих у свијету након што је уред WХО-а у Кини упозорио на појаву болести крајем просинца прошле године.
Ради ли се о трајном имунитету?
"Велика већина људи у већини земаља је осјетљива на заразу тим вирусом. Серолошка истраживања упућују на то да је у већини земаља заражено мање од 10 посто становништва", објаснио је Тедрос Адханом Гхебреyесус.
Он је такођер додао да се не зна довољно о имунитету оних који су били заражени цовидом-19 и нагласио да су се неки поново заразили.
"Већина заражених вирусом развијају имунитет тијеком првих тједана, али не знамо ради ли се о трајном и јаком имунитету ни је ли он различит од особе до особе", додао је.
Нагласио је да је концепт имунитета крда кориштен у кампањама цијепљења и подсјетио да је за мале богиње потребно цијепити 95 посто становништва да би преосталих 5 посто било заштићено, док за дјечју парализу та стопа износи 80 посто.
Подијели: