Moramo na proteste danas!

<p>Građanska inicijativa Glas naroda najavljuje protestnu šetnju za subotu 19. marta na Trgu Krajine u Banjaluci, sa početkom u 12 časova. Na ovu šetnju pozvani su svi građani: studenti, penzioneri, radnici, borci, ali i ostale kategorije stanovništva koje su spremne da se bore za ostvarivanje zajedničkih interesa i stvaranje boljih životnih uslova za sve.</p>

Maja Isović / 16. Mart 2011

Protesti koji se organizuju putem društvenih mreža posljednjih mjeseci postali su popularan način borbe protiv vlasti i iskazivanja građanskog nezadovoljstava. Ovaj vid angažovanja svoju ekspanziju doživio je u Africi, a u nama susjednoj Hrvatskoj antivladine demonstracije održavaju se svaki drugi dan sa jasnim ciljem: ostavka vlade premijerke Jadranke Kosor i raspisivanje parlamentarnih izbora. Bosna i Hercegovina, kao zemlja koja pokušava pratiti trendove, ima još jedan protest na pomolu. Naime, građanska inicijativa “Glas naroda” najavljuje protestnu šetnju u subotu 19. marta  na Trgu Krajine u Banjaluci, sa početkom u 12 časova. Na ovu šetnju pozvani su svi građani: studenti, penzioneri, radnici, borci, ali i ostale kategorije stanovništva koje su spremne da se bore za “ostvarivanje zajedničkih interesa i stvaranje boljih životnih uslova za sve”.

Organizatori najavljenog protesta ističu da je cilj ovog skupa da građani, u skladu sa zakonom, iskažu svoje nezadovoljstvo aktuelnim stanjem u društvu, jer “što se tiče vladajućih, za njih je situacija u RS savršena i oni su samo zainteresovani da zadrže vlast. Ako nastavimo da ćutimo i trpimo može nam biti samo gore. Do sada nije bilo ovakvih vidova pritiska na vlast, ali vrijeme je da se naš glas čuje”, rekla je za BUKU Dražana Lepir, aktivistkinja Udruženja građana “Oštra nula”.

Sa javnog skupa vlastima Republike Srpske biće upućena tri zahtjeva:

1. Smanjenje primanja poslanicima Narodne skupštine RS za 30 odsto i usmjeravanje tih sredstava za isplatu ukinutih i umanjenih subvencija socijalno ugroženim kategorijama kao što su: korisnici naknade za tuđu njegu i pomoć, koja trenutni iznosi 41 KM, porodice sa četvero i više djece, samohrani roditelji i mnogi drugi.

2. Da se u cilju efikasnije i odlučnije borbe protiv korupcije i kriminala onemogući imenovanje na javne funkcije osobama koje su punomoćno osuđene za krivična djela, te da se takve osobe odmah uklone sa javnih funkcija.

3. Da se zbog sve težeg stanja u privredi i otpuštanja sve većeg broja radnika izvrši smanjenje poreza i doprinosa na plate, te da se vrijednost istih vrati na stanje od decembra 2010 godine.

Stefan Filipović, inicijator kampanje “Glas naroda”, istakao je da se, pored tri konkretna zahtjeva koja organizatori protesta upućuju ka nadležnim ministarstvima, ovom aktivnošću želi alarmirati kompletna javnost o neophodnosti da se vrši pritisak na vlasti zbog njihovog (ne)rada.

“Činjenice poput približno 150.000 nezaposlenih u RS,  sistematski uništena  privreda i mladi umovi  koji napuštaju našu zemlju stavljaju nas u nezavidan položaj. Kad govorimo o djelovanju, riječ TREBAMO prerasla je u MORAMO. Djelovati moramo odmah i to sa jedinstvenim stavom. Siguran sam da stav koji se tiče dobrobiti svih građana može izvesti ljude da se bore za svoja prava”, rekao je za BUKU Stefan Filipović.

Dražana Lepir objasnila je da nezadovoljstvo građana ima uzrok u skoro svakom aspektu našeg društva i da su ova tri zahtjeva koja organizatori protesta postavljaju smo vrh ledenog brijega.
“Moramo početi od nečega, a svi građani su pozvani da ukažu na probleme koje žele da riješe. Cilj je da se na protestima okupi što veći broj građana i da se time prevaziđe strah od bilo kojeg oblika reakcije. Upravo taj strah je uzrok pasivnosti naših građana. Dok za borbu protiv siromaštva, cenzure, gladi ili nezaposlenosti postoji formula, odnosno, način da se ti problemi prevaziđu, za borbu protiv straha ona ne postoji. Mi ne možemo nekoga osloboditi tog straha, ali možemo svojim primjerom pokazati da se on može i mora prevazići ako želimo da se izborimo za bolju budućnost”, rekla je Lepirova.

Filipović je kampanju ‘Glas naroda’ pokrenuo na Facebooku početkom prošlog mjeseca, jer je bio revoltiran riječima predsjednika RS, Milorada Dodika, da „niko nema prava da se ucjenjivački odnosi prema institucijama RS“. Dodik je ove riječi uputio Boračkoj organizaciji RS koja se „usudila” da zatraži svoja prava i najavila proteste protiv vlade entiteta. Kampanji “Glas naroda” ubrzo su se priključili aktivisti udruženja građana “Oštra nula” i “P’ okret”, pa je ona proširena u borbu za prava različitih socijalno-ugroženih struktura. Prvi protest u okviru ove kampanje desio se 5. februara, kada je na ulice Banjaluke izašlo više stotina građana koji su ukazivali na svoje probleme i nezadovoljstva. Tada je na protestima izostala podrška Saveza sindikata RS i Boračke organizacije RS, a Filipović je istakao da od njih “ni ovaj put ne očekuje nikakvu podršku”.

“Ove kategorije su svojim djelovanjem u mnogo navrata jednostavno izgubile kredibilitet da bih išta konkretno očekivao od njih u cilju poboljšanja života u RS. Uputili smo poziv sindikatu u vidu note solidarnosti i pozvali ih da nam se priključe. Odgovor očekujemo u naredna dva dana”, istakao je Filović i dodao da su na protest pozvane sve kategorije građana RS.

O tome da li očekuje podršku banjalučkih studenata kada je riječ o izlasku na proteste Filipović je rekao da su svi mladi ljudi pozvani na ovaj skup, a na njima je da odluče i razmisle o tome da li dolaskom na proteste podržavaju sami sebe i jednu vedriju budućnost.

“Uvjeren sam da će ‘Glas naroda’ sa svojim iskrenim idealima, željom, mladim i obrazovanim ljudima uspjeti u svojoj namjeri, a to je da ovo društvo pokrenu sa mrtve tačke. Želimo da se jasno čuje glas običnih ljudi koji imaju šta predložiti vladajućoj garnituri kako bi se stvorila atmosfera za život u normalnim okolnostima”, istakao je Filipović, dodajući da vlada koja ne sluša građane ima razloga  da se plaši za svoju poziciju.

Aktivisti Udruženja građana “Oštra nula” već nekoliko godina svojim angažmanom ukazuju da situacija u RS nije onakva kakva se u većini medija predstavlja i da postoji nezadovoljstvo građana koje se godinama kumulira.

“Bez obzira na ishod, ‘Oštra nula’ ide dalje, jer naš cilj je da ukažemo na postojeće probleme i pokrenemo dijalog o njima. Problema imamo i previše i čeka nas mnogo posla, tako da čak i ako vladajući ispune ove zahtjeve, to će biti tek početak dugog procesa ozdravljenja našeg društva”, zaključila je Lepirova.


Buka preporuka

Društvo

Najnovije

Posmatrajte događaje izbliza.

Prijavite se na naš Newsletter.